Warsztaty

Warsztaty w ramach X Festiwalu Oj Wiosna Ty Wiosna 2015

Zajęcie warsztatowe są bezpłatne, skierowana do wszystkich grup odbiorców niezależnie od wieku i zaawansowania.

W bieżącym roku proponujemy udział w dwóch grupach warsztatowych:

1. Śpiew – prowadząca Julita Charytoniuk

Pieśni Suwalszczyzny – warsztaty śpiewu tradycyjnego.

Zapraszamy na warsztaty śpiewu, podczas których uczestnicy poznają pieśni z Suwalszczyzny. Będą to pieśni obrzędowe, jak i te śpiewane bez szczególnej okazji, tzw. powszechne. Zajęcia bazują na ćwiczeniach ruchowych i oddechowych, z emisji głosu (praca nad wydobyciem, wzmocnieniem i nośnością głosu,artykulacją, tembrem, ) oraz nad współbrzmieniem w grupie.
Jeśli chcesz poczuć radość ze wspólnego śpiewania i moc jaką niesie ze sobą głos – te warsztaty są dla Ciebie!

Julita Charytoniuk – kulturoznawca, śpiewaczka, etnografka. Realizuje projekty edukacyjne
i badawcze, m.in. ze Stowarzyszeniem Dziedzicwo Podlasia oraz Stowarzyszeniem Krusznia. Dokumentuje pieśni podlaskie, jednocześnie ucząc się ich bezpośrednio od wiejskich wykonawców, których również zaprasza do współpracy przy warsztatach i nagrywaniu płyt.  Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w dziedzinie twórczości ludowej) oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt nosi tytuł „Pieśni Suwalszczyzny i Podlasia”. Jego głównym celem jest gromadzenie, badanie a przede wszystkim umieszczenie w obszarze żywej praktyki wykonawczej pieśni z Podlasia i Suwalszczyzny

2. Taniec – prowadzący Gustaw Juzala i Marta Urban-Burdalska

W ramach warsztatów będzie można poznać typowe tańce Wileńskie i Suwalskie tańczone podczas wesel i zabaw organizowanych w naszej okolicy, a wyniki warsztatów będą zweryfikowane podczas wieczornej potańcówki.

Marta Urban-Burdalska – śpiewaczka, pedagog, animatorka kultury. Od kilku lat prowadzi zajęcia z młodzieżą w tematyce kultury tradycyjnej, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Gustaw Juzala – etnomuzykolog, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Specjalizuje się w kulturze muzycznej pogranicza polsko-litewskiego, Litwy, Łotwy oraz Polaków z Bukowiny rumuńskiej.

Miejsce: piątek, sobota – Krasnopol I 41 (Podlas)

Dojazd na Podlas: W miejscowosci Krasnopol należy kierować się na Smolany. Po wyjechaniu z zwartej zabudowy miasteczka, skręcamy w pierwszą żwirową drogę w lewo. Następnie po przejechaniu około 700 metrów skręcamy również w pierwszą żwirową drogę w lewo (na końcu drogi). Za 100 metrów skręcamy pierwszą drogę w prawo i dojeżdżamy na miejsce. Trasa będzie również oznaczona tabliczkami.

Zakwaterowanie i wyżywienie – prosimy zabrać ze sobą namiot, ekwipunek biwakowy i jedzenie. Najbliższy sklep w Krasnopolu, odległość około 2 km.

Pytania i zapisy jcharytoniuk@gmail.com